EKO JA czyli jaki wpływ na klimat mam

EKO JA  czyli jaki wpływ na klimat mam

Publiczne Gimnazjum im. Jana Patrzyka w Lipinkach wspólnie z Gminą Lipinki podjęło edukację ekologiczną podnoszącą świadomość mieszkańców gminy w zakresie ich wpływu na stan powietrza atmosferycznego. Wartość projektu opiewa na kwotę 21.278,00 zł. przy  dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kwocie 17.022,00  .  Projekt zakłada przede wszystkim edukację na temat warunków klimatycznych w jakich żyjemy oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, wskazanie na korzyści ich stosowania w gospodarstwach domowych prowadzące do oszczędzania spalania paliw kopalnych i drewna.

Główne działania programu to:

• eko-warsztaty młodego ekologa: zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczycieli przyrodników na terenie szkoły i w najbliższej okolicy z zakresu badania warunków klimatycznych, monitoringu powietrza, wody i gleby oraz konstruowania urządzeń napędzanych energią odnawialną

• eko-obóz naukowy: dwudniowy obóz na Stacji Badawczej IGiPZ PAN w Szymbarku mający na celu poznanie pracy naukowej na stacji, uczestniczenie w całonocnej obserwacji pogody  oraz poznanie metod badania gleby i wody za pomocą walizek eko-badacza.
  • eko-gra: zorganizowanie Terenowego Turnieju Ekologicznego w parku dworskim w Lipinkach dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gminy Lipinki. Uczniowska rywalizacja w zespołach w terenie pozwala sprawdzać umiejętności dotyczące oznaczania gatunków roślin, segregacji odpadów, odczytywania parametrów pogodowych, oznaczania zanieczyszczeń wody, gleby i powietrza.

• eko-szkolenia:
    - szkolenia warsztatowe z zakresu wykorzystania energii odnawialnej poprowadzone przez specjalistę w zakresie stosowania odnawialnych źródeł energii reprezentującego Firmę LONDON z Krakowa
  • eko-jazda: montaż przed budynkiem szkoły stojaków na rowery, aby upowszechnić jazdę na rowerze i zachęcić uczniów i nauczycieli do ekologicznego środka transportu

• eko-Festiwal:  podsumowanie wszystkich działań projektowych na spotkaniu festiwalowym w szkole w Sali teatralnej, na którym wystawiony zostaje spektakl ekologiczny i wystawa prac plastycznych uczniów biorących udział w konkursie  „W poszukiwaniu energii” oraz prezentacja piosenek o tematyce ekologicznej.

Czas realizacji projektu: 04.05-14.10.2016 r.