Powierzenie Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu

Uroczystość Powierzenia Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu w Wójtowej   obchodzona  była już   po raz 18-ty. Święto Powierzenia zapoczątkowano w Wójtowej w 2000r., w którym została kanonizowana w Rzymie Siostra Faustyna-kapłanka Miłosierdzia Bożego.  W uroczystościach kanonizacyjnych wzięli również udział Samorządowcy z Gminy Lipinki. Inicjatywę przeżywania kultu Miłosierdzi Bożego podjęli także wtedy strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wójtowej, gdzie kościół parafialny jest pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. na Mszy odpustowej wspólnie z zaproszonymi strażakami z ościennych miejscowości. W ten sposób starają się wypełnić słowa Pana Jezusa, który obiecał udzielenie wszelkich łask tym ,którzy uroczyście obchodzą pierwszą niedzielę po Wielkanocy czyli Święto Miłosierdzia Bożego.

Przez kolejne lata uroczystość nabierała coraz większego znaczenia. Od kilku lat Msze Św. sprawowane  są przez naszych biskupów, a uroczystość stała się świętem samorządowców i strażaków z powiatu gorlickiego. Na święto zapraszane są władze państwowe, parlamentarne i samorządowe, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Radni Starostwa Powiatowego, Burmistrzowie i Wójtowie oraz Radni Gmin Powiatu Gorlickiego, przedstawiciele  powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu Gorlickiego.

W tym roku  Msza Św. rozpoczęła  się o godz. 11   w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Wójtowej której przewodniczył  ks. Infułat Wisław Szurek . Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac pod  Remizę  OSP, gdzie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Św. Floriana.  Następnie  wysłuchano  okolicznościowych przemówień. Uroczystościom towarzyszyła  orkiestra dęta z Dominikowic.
Gospodarzem i inicjatorem corocznych spotkań jest Wójt Gminy Lipinki.