Gminny Program Rewitalizacji na lata 2015-2022

ZAŁOŻENIA METODOLOGICZNE DO GMINNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI GMINY LIPINKI NA LATA 2015-2022

Gmina Lipinki przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Lipinki na lata 2015 – 2022,  dzięki któremu gmina Lipinki będzie mogła m.in. zwiększyć szanse na pozyskanie środków zewnętrznych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Program rewitalizacji to opracowany i uchwalony przez samorząd lokalny wieloletni program działań zmierzający do wyprowadzenia obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysu oraz stworzenia warunków do ich dalszego rozwoju. Objęcie danego obszaru programem rewitalizacji będzie stanowiło podstawę wspierania go poprzez programy unijne i instrumenty krajowe lub korzystania z preferencji w innych instrumentach, programach i działaniach sektorowych. Program rewitalizacji ujmuje działania w sposób kompleksowy (z uwzględnieniem projektów rewitalizacyjnych współfinansowanych ze środków EFRR, EFS, FS oraz innych publicznych lub prywatnych) tak, aby nie pomijać aspektu społecznego, ekonomicznego, przestrzennego, technicznego, środowiskowego i kulturalnego związanego zarówno z danym obszarem, jak i jego otoczeniem.
W procesie przygotowania programu rewitalizacji konieczne jest angażowanie i umożliwienie szerokiej partycypacji społecznej (pobudzającej aktywność społeczną) w procesie opracowania, a następnie realizacji programu.
W związku z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Lipinki na lata 2015 – 22 planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych. W szczególny sposób do wzięcia udziału w nich zaproszeni są mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, osoby zainteresowane rewitalizacją i rozwojem Gminy Lipinki.