Apel do mieszkańców o przycinanie drzew i krzewów na posesjach prywatnych

Właścicielom posesji, dzierżawcom i użytkownikom działek przypominamy o obowiązku pielęgnacyjnym przycinania drzew i krzewów na swoich posesjach.
W związku ze zbliżającym się okresem jesienno-zimowym, opadami śniegu, szadzi, gołoledzi, ograniczeniami widoczności, Urząd Gminy w Lipinkach zwraca się z prośbą do właścicieli nieruchomości przylegających do dróg gminnych, a których gałęzie drzew i krzewów zwisają nad drogi gminne, pobocza, inne elementy drogi o ich przycięcie.
Zgodnie z kodeksem cywilnym mieszkańcy winni utrzymywać zieleń przydomową w taki sposób, żeby drzewa i krzewy nie wyrządzały szkód osobom trzecim i ich mieniu.
Nadmierny rozrost gałęzi bardzo często jest powodem uszkodzeń pojazdów poruszających się po drogach, w obrębie, których na posesjach prywatnych rosną drzewa i krzewy. Niejednokrotnie też stanowią zagrożenie dla rowerzystów i pieszych. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody właściciel posesji ma więc obowiązek wykonywania cięć pielęgnacyjnych drzew i krzewów, co nie wymaga zezwolenia. Wszelkie zabiegi oraz cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów posiadacz terenu winien przeprowadzić we własnym zakresie, pod warunkiem, że będą one wykonane według wskazań zawartych w ustawie o ochronie przyrody i zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej.