Przejdź do stopki

Turystyka

Treść

Gmina Lipinki jest obszarem o wspaniałych walorach przyrodniczych i kulturowych. Geograficznie usytuowana jest na Pogórzu Karpackim w historycznej Galicji i sąsiaduje z zabytkowym Bieczem i Gorlicami. Żyją tutaj obok siebie wyznawcy trzech religii: katolicy, grekokatolicy oraz prawosławni. Stąd też bogata jest materialna kultura sakralna. Szczególnie interesujący jest „Szlak naftowy” obejmujący dawne i obecne tereny wydobywcze ropy naftowej. Na terenie Gminy znajduje się również fragment kompleksu leśnego Magurskiego Parku Narodowego. Wszystkie te elementy - niezwykle osobliwe i ciekawe w naturalny sposób powinny stanowić „lokomotywę” rozwoju dla szeroko pojętej turystyki. Dodatkowym argumentem jest bliskość Nowego Sącza i Gorlic.

Najciekawszymi obiektami turystycznymi znajdującymi się na terenie Gminy Lipinki są:

1. Pola naftowe. Tutaj bowiem tworzył się tworzył się polski przemysł naftowy i tu działały najstarsze na naszych ziemiach kopalnie ropy. Do dzisiaj w polach, między domami, w zagajnikach widać charakterystyczne trójnogi wież wiertniczych. Największe skupisko kopalnianych obiektów widać w Krygu i Lipinkach, gdzie trwa jeszcze wydobycie ropy.

Kiwon.jpg (28.27 Kb)

szyb.jpg (19.95 Kb)

2. Cmentarze wojenne - pozostałość po bitwie pod Gorlicami z początku maja 1915, kiedy to wojska niemieckie i austro-węgierskie przełamały umocnienia rosyjskie, otwierając sobie drogę w głąb Galicji. Ci, którzy podczas tej operacji zginęli, pochowani zostali na 4 cmentarzach: w Rozdzielu, Pagorzynie, Wójtowej i Bednarce.

1_Bednarka_84.jpg (25.85 Kb)
Cmentarz w Bednarce

2_Bednarka_84.jpg (19.85 Kb)
Cmentarz w Bednarce

2_Pagorzyna_103.jpg (37.56 Kb)
Cmentarz w Pagorzynie

1_Pagorzyna_103.jpg (32.11 Kb)
Cmentarz w Pagorzynie

3. Bogata architektura sakralna, wśród której wyróżniają się cerkwie prawosławne i łemkowskie. Do najciekawszych należą: cerkiew zbudowana w 1927 roku z ciosanego piaskowca, p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, oraz cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej (Pokrow). Oba obiekty znajdują się w miejscowości Rozdziele. Interesujący jest również wzniesiony w XVI wieku drewniany kościół p.w. św. Bartłomieja w Wójtowej, który jest obiektem zakwalifikowanym do III klasy zabytków. Ciekawe są również licznie rozsiane kapliczki.

Lista zabytków i atrakcji turystycznych:

Zabytki:

  • dwór z początku XX w.;
  • Kościół – sanktuarium Maryjne mieszczące gotycką XIV w. Rzeźbę Matki Boskiej Wniebowziętej;

Atrakcje turystyczne:

  • Sanktuarium Maryjne w Lipinkach
  • Kościół pod wezw. św. Bartłomieja w Wójtowej
  • Figury i kapliczki przydrożne
  • Cerkiew greko-katolicka w Rozdzielu i Bednarce
  • Cerkiew prawosławna w Rozdzielu
  • Cmentarze wojskowe z Okresu I wojny światowej w Rozdzielu, Bednarce, Pagorzynie
  • Budynek Dworski w Lipinkach
  • Szyby kopalnie tzw. kopanki z końca XIX wieku.

Część wymienionych atrakcji turystycznych znajduje się w spisie zabytków.

Budynek_podworski.jpg (37.22 Kb)
Budynek podworski