Projekt Ekodoradca
Treść
Gmina Lipinki otrzymała dofinansowanie w wysokości 451 555,84 zł na realizację projektu pn. „Wdrożenie Programu ochrony powietrza w Gminie Lipinki” w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B - Funkcjonowanie ekodoradców w gminach".
Celem projektu jest realizacja założeń Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego poprzez utworzenie punktu obsługi mieszkańców oraz zatrudnienie Ekodoradcy. Dodatkowo w każdym roku zorganizowane zostaną co najmniej 4 akcje informacyjno-edukacyjne lub/i wydarzenia poświęcone tematyce ochrony powietrza, klimatu w gminie, programom wsparcia dostępnych na likwidację niskiej emisji, wykorzystaniu OZE. itp. Każdego roku zorganizowane zostaną minimum 2 spotkania z grupami opiniotwórczymi np.: nauczyciele szkół i przedszkoli, koła gospodyń wiejskich działające na terenie Gminy Lipinki oraz Ochotnicze Straże Pożarne.
W ramach projektu pod nazwą " Wdrożenie Programu ochrony powietrza w Gminie Lipinki ", planowane jest zatrudnienie na umowę o pracę 1 ekodoradcy na pełny etat przez okres 30 miesięcy, tj. od 2024-07-01 r. do 2027-01-01 r
Główne zadania ekodoradcy obejmować będą:
-Prowadzenie działań doradczych i edukacyjnych w obszarach OZE, efektywności energetycznej, źródeł ogrzewania, dostępnych programów dofinansowania, uchwały antysmogowej oraz wsparcie mieszkańców w procesie składania wniosków o dofinansowanie i rozliczania ich.
-Koordynacja realizacji strategii ochrony powietrza (Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego).
-Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych na poziomie lokalnym, angażowanie środowisk opiniotwórczych i bezpośrednia komunikacja mieszkańcami.
-Udzielanie pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym w uzyskaniu dofinansowania na poprawę efektywności energetycznej oraz edukacja dotycząca oszczędzania energii.
-Pozyskiwanie środków zewnętrznych na ochronę powietrza.
-Motywowanie mieszkańców do skorzystania z dostępnych instrumentów finansowych wspierających wymianę nieefektywnych kotłów grzewczych lub przeprowadzenie termomodernizacji budynków.
-Zapewnienie bezpośredniej pomocy doradczej mieszkańcom w zakresie wymiany źródeł ciepła i ciepłej wody oraz modernizacji energetycznej budynków.
-Obsługa systemu ZONE, w tym aktualizacja bazy CEEB na podstawie danych przekazywanych przez właścicieli i zarządców budynków.
-Projekt obejmuje również przygotowanie lokalnych akcji informacyjno-edukacyjnych na temat ochrony klimatu, powietrza i uchwał antysmogowych dedykowanych różnym grupom społecznym. Główne cele tych akcji to:
-Zwiększenie świadomości lokalnej społeczności dotyczącej stopnia zanieczyszczenia środowiska.
-Podkreślenie zagrożeń zdrowotnych związanych z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem i innych konsekwencji złego stanu powietrza.
-Promowanie korzyści wynikających z wymiany nieefektywnych kotłów węglowych oraz stosowania nowoczesnych technologii zmniejszających emisję gazów cieplarnianych.
-Zachęcanie do termomodernizacji budynków mieszkalnych i wykorzystania OZE.
W ramach projektu, Gmina Lipinki uruchomi stacjonarny punkt obsługi mieszkańców otwarty co najmniej 96 godzin miesięcznie, 1 dzień w tygodniu co najmniej 8 godzin zegarowych . Punkt spełniać będzie zapisy ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, posiadać będzie powierzchnię umożliwiającą właściwe wykonywanie usług oraz miejsce do ekspozycji materiałów informacyjnych i promocyjnych.
Punkt zlokalizowany zostanie w siedzibie budynku pod adresem Dwór Lipinki 44, 38-305 Lipinki z uwagi na brak wolnych pomieszczeń w siedzibie urzędu oraz brak dostosowania budynku Urzędu Gminy Lipinki do przepisów BHP oraz wszystkich wymogów dostępności wskazano nową lokalizację punktu obsługi mieszkańców w budynku Dworu w Lipinkach, który spełnia wymogi przepisów BHP oraz wymogi dostępności. Punkt będzie znajdował się na parterze w wydzielonym na ten cel lokalu i bez barier architektonicznych.
Obiekt wyposażony jest w podjazd dla niepełnosprawnych , a wyposażenie budynku jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach projektu planowany jest zakup mobilnego terminala do inwentaryzacji źródeł ogrzewania, kamery termowizyjnej do identyfikacji konieczności termomodernizacji budynków oraz miernika jakości powietrza.
Całkowita wartość projektu wynosi 531 242,17 zł, z czego kwota dofinansowania wynosi 451 555 ,84 zł