Przypomnienie o obowiązku wymiany kotłów pozaklasowych oraz pozostałych urządzeń grzewczych, które nie spełniają wymagań tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski

SZANOWNI MIESZKAŃCY

Przypominamy, że 30 kwietnia bieżącego roku, upłynął termin, do którego mogły być eksploatowane kotły pozaklasowe oraz pozostałe urządzenia grzewcze, które nie spełniają wymagań tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski.
    Po tym terminie użytkowanie w/w urządzeń jest zakazane i stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny.
    W związku z powyższym, zachęcamy do skorzystania z Programu Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać dotację na zakup nowego kotła.

Punkt konsultacyjny w Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipinkach znajduje się na parterze, pok. nr 11. W punkcie istnieje możliwość uzyskania informacji na temat programu, złożenia wniosku o dofinansowanie oraz  wniosku o płatność.

Właścicieli nieruchomości, którzy we własnym zakresie dokonali już wymiany pozaklasowego źródła ogrzewania, prosimy o niezwłoczne uzupełnienie załączonej deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw i dostarczenie do  Punktu Konsultacyjnego działającego w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipinkach (parter, pok. nr 11)

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw
Formularz A – budynki i lokale mieszkalne

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw
Formularz B – budynki i lokale niemieszkalne

Uchwała antysmogowa dla małopolski nakłada obowiązek wymiany starych kotłów na węgiel i drewno do 30 kwietnia 2024 r. (dotyczy wszystkich kotłów poniżej 3 klasy, pieców kaflowych, trzonów kuchennych, kuchni węglowych), natomiast kotły klasy 3. i 4. należy wymienić do końca 2026 r.
  Kocioł klasy 5 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, można używać bezterminowo. Stary kocioł można zastąpić: ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełnia-jącym wymogi Ekoprojektu.
  Obowiązki dla właścicieli kominków: od 1 maja 2024 r. kominki będą musiały posiadać sprawność cieplną na poziomie minimum 80% bądź spełniać wymagania Ekoprojektu.
  Wymagania dla jakości paliw: wprowadza się zakaz stosowania mułów i flotów węglowych oraz zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/malopolska/

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Gminie Lipinki
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipinkach działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”. W punkcie można uzyskać informację odnośnie możliwych form dofinansowania na termomodernizację budynku, wymianę nieefektywnego ogrzewania oraz montaż OZE.

Program Czyste Powietrze
Dyżury: