Przejdź do stopki

                                                   

Ogłoszenie o naborze wniosków o przekazanie zbiorników na deszczówkę do magazynowania wód deszczowych

Treść

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego

W związku z uchwałą Nr IX/66/24 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 26 sierpnia 2024 r. w sprawie udzielenia wsparcia finansowego dla gmin z terenu województwa małopolskiego na zadania polegające na zaopatrzeniu mieszkańców w zbiorniki na deszczówkę pn. „Małopolska Deszczówka 2024”, Urząd Gminy Lipinki  informuje:

Od 18.10.2024 r. do 31.10.2024 r. trwać będzie nabór wniosków o przekazanie pojemników na deszczówkę dla mieszkańców Gminy Lipinki.

Uprawnionym do otrzymania pojemnika na deszczówkę jest Wnioskodawca, który:

1) jest właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny[1];

2) posiada możliwość zamontowania zbiornika na terenie nieruchomości oraz zagospodarowania zgromadzonej w nim wody opadowej;

3) nie posiada zaległości z tytułu podatków, opłat  w tym opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłaty za kanalizacje i wodę.

4) wnioskodawca oświadcza, że w przypadku Programu nie następuje nakładanie się pomocy przyznanej w ramach FEM 2021-2027 z innymi środkami publicznymi (krajowymi lub zagranicznymi), czyli podwójne finansowanie wydatków.

W pierwszej kolejności zbiorniki na deszczówkę będą przekazane gospodarstwom domowym  podłączonym do istniejącej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej lub wyposażonych w  przydomowe oczyszczalnie ścieków

Pojemniki na deszczówkę zostaną rozdysponowane wśród zainteresowanych mieszkańców na podstawie składanych wniosków wg kolejności zgłoszeń, w oparciu o zapisy określone w umowie zawartej pomiędzy Województwem Małopolskim a Gminą Lipinki, w ilości 20 sztuk (o pojemności 500 L) zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie.

W przypadku złożenia większej ilości wniosków niż ilość przewidziana do realizacji, stworzona zostanie lista rezerwowa wg kolejności zgłoszeń.

Zainteresowani mieszkańcy proszeni są o składanie wniosków bezpośrednio w Urzędzie Gminy Lipinki na Dzienniku Podawczym bądź pisemnie za pośrednictwem
poczty tradycyjnej (Urząd Gminy Lipinki, 38-305 Lipinki 53)
 

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem przekazania zbiorników na deszczówkę zakupionych
w ramach programu wsparcia finansowego dla gmin z terenu województwa małopolskiego w zakresie zaopatrzenia w zbiorniki na deszczówkę pn. „Małopolska Deszczówka 2024”.

 

Informacje na w/w temat można uzyskać w Urzędzie Gminy Lipinki w Referacie Gospodarki Komunalnej.

Całkowity szacunkowy koszt zadania: 30 000 zł

Kwota przyznanej dotacji z budżetu województwa Małopolskiego: 25 000 zł

Wkład własny Gminy: 5 000 zł.

 

Do pobrania:

1. Regulamin przekazania zbiorników na deszczówkę zakupionych w ramach programu wsparcia finansowego dla gmin z terenu województwa małopolskiego w zakresie zaopatrzenia w zbiorniki na deszczówkę pn. „Małopolska Deszczówka 2024”.

2. Wniosek o przekazanie zbiornika na deszczówkę do magazynowania wód deszczowych  – załącznik nr 1 do Regulaminu.

 

Najważniejsze korzyści wynikające z gromadzenia deszczówki:

• Zbieranie deszczówki pozwala na zmniejszenie zużycia wody z wodociągów, zwłaszcza w okresach, gdy woda jest używana do celów innych niż spożywcze (np. podlewanie ogrodu, mycie samochodu),

• Wykorzystując zebraną deszczówkę, można znacząco obniżyć rachunki za wodę, szczególnie w domach jednorodzinnych z ogrodami, gdzie potrzeba dużych ilości wody do podlewania roślin czy trawnika,

• Deszczówka jest bardziej przyjazna dla roślin, ponieważ nie zawiera dodatków chemicznych, takich jak chlor czy sole, które mogą występować w wodzie z wodociągów. Woda deszczowa jest również bardziej miękka, co sprzyja lepszemu wchłanianiu przez rośliny.

• Korzystanie z deszczówki zmniejsza naszą zależność od sztucznie uzdatnianej wody, co z kolei redukuje zużycie energii potrzebnej do jej pompowania i oczyszczania. To pozytywnie wpływa na bilans ekologiczny i zmniejsza nasz ślad węglowy.

• Deszczówkę można magazynować i wykorzystywać w okresach suszy, kiedy dostęp do wody jest ograniczony. Jest to praktyczne rozwiązanie, szczególnie w miejscach, gdzie występują okresowe problemy z dostępnością wody.

 

[1]      Przez budynek mieszkalny jednorodzinny, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, należy rozumieć budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.