Przejdź do stopki

                                                   

Kontrole urządzeń grzewczych w gminie

Treść

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym oraz obowiązywaniem Uchwały Antysmogowej dla Województwa Małopolskiego, zakazującej od 1 maja 2024 r. na terenie całej małopolski użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów), Urząd Gminy Lipinki informuje, że od listopada 2024 r.  rozpoczną się na podstawie art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska planowane kontrole urządzeń grzewczych na terenie gminy Lipinki.

Zgodnie z zapisami uchwały wszystkie kotły pozaklasowe oraz klasy 1 i 2 powinny być wymienione do końca kwietnia 2024r. W przypadku istniejących kotłów klasy 3 lub 4 obowiązek wymiany należy dokonać do końca 2026 r. Nieco inaczej ma się sprawa z kotłami klasy 5 gdyż uchwała antysmogowa określa, iż te kotły które zostały zainstalowane przed 1 lipca 2017 r. mogą być użytkowane i eksploatowane do końca swojej żywotności.

Ponadto przypominamy, że z uwagi na prowadzony rejestr źródeł ciepła na terenie gminy każdy kto wymieni źródło ciepła na nowe ma obowiązek zgłoszenia go do gminy w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 
Brak zgłoszenia skutkuje karą grzywny.

Kontrole będą przeprowadzane bez wcześniejszego zawiadomienia mieszkańców.

Podczas kontroli zostanie sprawdzona:
-klasa kotła,
-jakość paliwa stałego wykorzystywanego do ogrzewania domu (faktury oraz certyfikaty jakości paliwa),
-kotłowania – pod względem składowania takich materiałów, jak m.in. tworzywa sztuczne, impregnowane i lakierowane drewno czy płyty wiórowe, które mogą sugerować, że są przeznaczone do spalenia.
- w trakcie kontroli mogą zostać pobrane próbki popiołu do badań laboratoryjnych.

W przypadku podejrzenia stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie spalania odpadów pochodzących z działalności gospodarczej, zgłoszenie należy przesłać do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, na adres: Plac Szczepański 5, 31-011 Kraków.


Uwaga! W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej, podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

Kontrolerzy, którzy nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, poinformują właściciela o terminie wymiany kotła oraz możliwości skorzystania z dostępnych dotacji.

Przypominamy, iż z Rządowego Programu „Czyste Powietrze” istnieje możliwość pozyskania dofinansowania do wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe ekologiczne oraz na wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych. 

Nadmienia się, iż w budynku Dworskim w Lipinkach (38-305 Lipinki 44)  funkcjonuje: 
-punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, który służy pomocą mieszkańcom gminy w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie, doradztwo i prawidłowe ich rozliczanie. 
Punkt czynny jest we wtorki w godzinach we wtorki w godzinach 9.00-14.00 
-Ekodoradca, służący pomocą mieszkańcom poprzez działania doradcze i informacyjno-edukacyjne w zakresie dostępnych dofinansowań do wymiany źródeł ogrzewania, odnawialnych źródeł energii itp. 
Dyżur Ekodoradcy odbywa się w dniach: poniedziałek – piątek godzinach 9.00 -17.00
Kontakt telefoniczny do Ekodoradcy: 693 151 708

Broszura uchwała antysmogowa
Tabliczka: nie trujemy