Przejdź do stopki

                                                   

Uchwała antysmogowa dla małopolski – ograniczenia dot. instalacji

Treść

Uchwała antysmogowa dla Małopolski (Uchwała Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw) wprowadziła wymagania ekoprojektu dla wszystkich urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012;

-Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności;

-Kotły CO, których eksploatacja ( pierwsze uruchomienie pieca w miejscu obecnego użytkowania) rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2017 r. lub później muszą spełniać wymagania ekoprojektu oraz posiadać wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, za wyjątkiem instalacji zgazowujących drewno.

 

Ponadto Małopolska uchwała antysmogowa daje możliwość eksploatacji:
-miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe spełniających co najmniej wymagania Ekoprojektu,
-kominków, trzonów kuchennych niespełniających wymagań Ekoprojektu lub nieosiągających sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80% do końca kwietnia 2024 roku, z tym, że istnieje możliwość dostosowania ich do tychże wymagań.

 

Wszystkie nowo instalowane urządzenia na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu, posiadać automatyczny podajnik paliwa i nie można w nich montować rusztu awaryjnego (z wyjątkiem pieców zgazowujących).

Dodatkowo, w  Małopolsce nie jest dopuszczone instalowanie kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa (bez automatycznego podajnika).
Wyjątek stanowią jedynie kotły zgazowujące.

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego. Dlatego uprawnionymi do kontroli mieszkańców jest Wójt oraz upoważnieni przez niego pracownicy urzędu gminy.

Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnej z uchwałą antysmogową.

 

Dekalog antysmogowy