Treść
Ośrodek Wsparcia dla Osób w Podeszłym Wieku w integracji z młodzieżą – Klub Samopomocy „Radosny Uśmiech” w Pagorzynie działa od 2013 roku. W ramach realizacji zadania publicznego oraz dotacji celowych udzielanych przez Urząd Wojewódzki w Krakowie i Gminę Lipinki, Ośrodek Wsparcia wraz ze Szkołą Podstawową w Pagorzynie prowadzi świetlicę, która poprzez swoją działalność integruje różne grupy wiekowe oraz promuje ciekawe inicjatywy rodzinne. Celem działalności Ośrodka jest organizowanie uczestnikom m.in. spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy chętnie dzielą się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Do tej pory udało się zaprosić m. in. Monikę Mariotti, Marlenę Moździńską, Monikę Zborowską, Alicję Mojko, Jolantę Richter-Magnuszewską, Agnieszkę Frączek. Tematem przewodnim spotkań są życiowe pasje osób, które prezentują swoje talenty artystyczne. Prowadzą praktyczne zajęcia umożliwiające beneficjentom wykonanie ciekawych prac np. witraży czy aniołków z filcu. Zaproszeni goście poprzez swoje prezentacje uczą, że posiadanie pasji i dzielenie się nią z innymi, daje wiele pozytywnej energii, a nawet pozwala wyróżnić się z tłumu. Przyczynia się do osobistego rozwoju i może stanowić ciekawy element nauki.
Niezwykłe emocje wzbudził cykl spotkań z panią Moniką Marriotti, która sercem jest Polką, a duchem Włoszką. Od lat nazywana jest największym odkryciem polskich seriali, ale realizuje się również jako wokalista, śpiewając w różnych językach, które stanowią jedną z jej pasji. Świetnie mówi po polsku, po włosku, a do tego biegle posługuje się rosyjskim, francuskim i niemieckim, śpiewa nawet po mongolsku. Co ważniejsze, kocha podróże i muzykę etniczną. I to właśnie one stały się tematem cyklu spotkań z tą niezwykle utalentowaną artystką. Pierwsze spotkanie z podróżniczką noszące tytuł „W krainie słonej herbaty” pozwoliło przenieść się słuchaczom na bezkresne stepy Mongolii. Z prawdziwą pasją i charyzmą opowiadała także o podróży Koleją Transsyberyjską, o kulturze mongolskiej i herbacie, która w Mongolii ku zaskoczeniu wszystkich jest słona. Drugie spotkanie zatytułowane „Ciekawostki z wielkiego buta” dotyczyło Włoch, czyli miejsca, gdzie artystka urodziła się i mieszkała przez wiele lat. Wizyta pani Mariotti stanowiła ciekawą lekcję na temat życia i zwyczajów Włochów, ich kultury oraz kuchni. W trakcie wizyty sporządzono typowo włoską potrawę, która stanowiła element poczęstunku oraz wysłuchano piosenek w wykonaniu artystki.
Warto wspomnieć, iż w Pagorzynie gościły także redaktorki słynnego magazynu dla dzieci – „Świerszczyk”- Monika Zborowska i Jolanta Richter-Magnuszewska. Pani Jolanta opowiedziała o swojej pasji malarskiej oraz współpracy ze słynnymi wydawnictwami książek dla dzieci tj.: Nasza Księgarnia, BIS, Literatura, Muza, Publicat. Zaciekawienie słuchaczy wzbudziła informacja o ilustracjach, które tworzyła do książek i tomików wierszy znanych pisarek m.in.: Natalii Usenko, Joanny Wachowiak, Danuty Wawiłow, Beaty Ostrowickiej, Agnieszki Frączek, Joanny Papuzińskiej czy Renaty Piątkowskiej. Gościem Ośrodka Wsparcia była także poetka, malarka i podróżniczka Alicja Mojko, dwukrotna Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska, za dokonania artystyczne. Razem ze Zdzisławem Górskim w 1986 roku założyła Teatr Snów, uznany przez krytyków za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych. W 2006 roku założyła własny zespół Teatr Lustra Strona Druga, z którym zrealizowała szereg autorskich przedstawień ulicznych i salowych. To także pasjonatka podróży, które odbyła do Nepalu, Indii, Chin, Wietnamu, Kambodży, Tajlandii. W trakcie spotkania podzieliła się swoimi wrażeniami z tychże wyjazdów, prezentując wspaniałe zdjęcia. Przy pomocy pięknych fotografii zdradziła także sekrety swojej fascynacji Beskidem Niskim.
Równie ciekawe treści niosło spotkanie z panią Agnieszką Frączek – doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem, która każdą wolną chwilę poświęca pisaniu dla dzieci. Utwory pani Agnieszki Frączek odnaleźć można w wielu szkolnych podręcznikach, znanym także uczniom szkoły w Pagorzynie. Ponadto poetka popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie, dba o kulturę słowa, rozprawia się z błędami językowymi, tworzy wierszyki logopedyczne. Sama autorka, tak jak i jej wiersze, jest osobą radosną, pozytywnie nastawioną do świata, co dało się zaobserwować podczas rozmowy z nią.
Wszystkie wyżej wymienione spotkania z prawdziwymi pasjonatami przyczyniły się do poszerzania horyzontów myślowych osób w nich uczestniczących. Z pewnością w niektórych zaszczepiły ciekawość świata, pokazały, że można i warto realizować swoje marzenia, nawet te najbardziej nierealne, bo tak naprawdę wiele zależy od człowieka, od jego zaangażowania i wiary w sukces. Te krótsze i dłuższe wizyty pokazały, że posiadając prawdziwą pasję, można być naprawdę szczęśliwym i spełnionym. Od 2014 roku Ośrodek Wsparcia poszerzył swoją działalność o punkt w Bednarskim, który cieszy się równie wielkim uznaniem, a jego uczestnicy chętnie korzystają ze wspólnych wycieczek, ognisk, spotkań integracyjnych i warsztatów.
UG Lipinki